Як обрати майбутню професію

Автор: Ілля Кенігштейн, керуючий партнер Creative Quarte.

Дивлюся на звіт Future of Jobs від World Economic Forum. Світ стрімко захоплюють роботи. З мільярда дітей, які зараз навчаються в початковій школі, тільки 40% знайдуть роботу (WB). Більшість знань, які вони зараз отримують – виявляться практично марними.

Ми переживаємо четверту промислову революцію, яка почалася в той момент, коли розробки в області генетики, штучного інтелекту, біотехнологій, нанотехнологій, робототехніки та 3D-друку знайшли практичний вплив на повсякденне життя.

Зовсім скоро в зоні ризику опиняться адміністративні посади, виробничі професії та спеціальності, пов’язані з обробкою даних. Екскурсоводи, таксисти, пекарі, різники,  фармацевти, страхові агенти, продавці, бухгалтери, податківці та чиновники – всі ці професії виявляться незатребуваними протягом наступних 12-15 років.

Шанс залишитися затребуваним з’явиться у лікарів, психологів, пожежних, поліцейських і детективів, артистів, фотографів, соціальних працівників. Іншими словами – професії, що вимагають інтуїції, співпереживання і соціальної взаємодії, будуть затребувані, а інші, судячи з усього, – ні. Ось це основне, що повинні зараз вчити в школах.

Роботизація торкнеться всіх сфер людської життєдіяльності, і той, хто вважає, що в Україні цей процес настане на 20 років пізніше – наївно помиляється. За минуле десятиліття вартість роботів впала на третину, а в найближчі 10 років прогнозується зниження цін ще на 20-22% (WEF). Як тільки вартість налагодження і запуску робота виявиться дешевше річної зарплати профільного співробітника, почнеться незворотний процес заміни людей роботами – в цілях здешевлення собівартості і підвищення якості праці. Роботи зметуть погано-організований, неефективний, часто відпочиваючий соціум і радикально змінять ландшафт ринку праці. Ось про це зараз говорять уряди розвинених країн і пишуть світові ЗМІ.